Prezident Václav Havel

Fotografie ČTK z let 1988 až 2011 a voskové Srdce pro Václava Havla.

Kde:

zámek Zlín

Kdy:

Vernisáž výstavy 8. května v 17 hod., ukončení výstavy 31. května

Otevřeno denně od 9 do 17 hod.

 

Vstupné

70 Kč

snížené 40 Kč (děti, studenti, důchodci)

děti do šesti let zdarma

 

 

Výstava fotografií ČTK

Václav Havel fotografování údajně příliš rád neměl, přesto, nebo možná právě proto, byl díky svému charismatu a bezprostřednosti osobností nesmírně fotogenickou.

Smyslem této výstavy fotografií proto není přesně dokumentovat všechny významné historické události spojené s jeho osobou, ale je poctou výjimečnému člověku od lidí, kteří měli to štěstí a čest sledovat 23 let jeho pozoruhodný život hledáčkem fotokamery.

Zhruba sto snímků z let 1988 až 2011 přináší svědectví o tom, jak se z dramatika a disidenta Václava Havla stal prezident republiky a poté z prezidenta opět umělec a občan. Nezachycuje jen Havlovy prezidentské počiny, ale spíš okamžiky kolem nich či chvíle soustředění nebo naopak uvolnění po státnickém vypětí. Snímky 24 českých fotografů, kteří uplynulých více než 20 let pracovali jako fotoreportéři agentury ČTK, nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky i Havlova soukromí bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem. Autoři věří, že právě tak by se Václavu Havlovi výstava líbila.

Vystavené snímky pocházejí z Fotobanky ČTK, v níž je shromážděno přes 14.000 fotografií Václava Havla. Jde tak patrně o největší a nejucelenější kolekci Havlových prezidentských fotografií na světě.

 

 

Srdce pro Václava Havla

Volně přístupné na nádvoří zámku v otevírací době výstavy Prezident Václav Havel.

Vosková plastika srdce vytvořená ze svíček z pietních míst, kde lidé uctili památku Václava Havla je inspirací pro název prvního dne Zlínského jara 8. května. Právě Srdce pro Václava Havla bude v tento den v 17:00 otevřeno spolu s výstavou fotografií ČTK Prezident Václav Havel na zámku ve Zlíně. Následovat bude ve Studiu Z představení hry Protest v podání Divadla Na tahu a diskuse o divadle s představiteli Divadla Husa na provázku a Knihovny Václava Havla.

Plastika vzniklá ze svíček přinášených na pietní místa v mnoha městech České republiky

Tvůrci srdce Lukáš Gavlovský a Roman Švejda o něm napsali:

V materiálu, který se mohl stát odpadem je mnoho světů. Tato hmota vstřebala myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom. Objekt

je vyjádřením vztahu občanů k osobě a filozofii Václava Havla. Mnoho lidí se stalo spolutvůrci díla tím, že se podíleli na procesu jeho vzniku od úklidu svíček, přes zpracování vosku až po instalaci. Vzniklo

otevřené srdce, do kterého může vstoupit každý. Je zranitelné jako všechna srdce.

Údaje o srdci

Pro vznik plastiky se podařilo zajistit zhruba 5000 kg svíček (je to téměř polovina odhadovaného množství všech svíček v ČR). Z těch se získalo 2300 kg vosku a 2700 kg vytříděného odpadu. Srdce dosahuje výšky 2 metry, váží 2300 kg a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kg.

Srdce ve Zlíně

Jednotlivé voskové bloky Srdce se do Zlína přepraví 17. dubna z Divadla Husa na provázku a uloží se v zámku až do stavby srdce, která je naplánována na 8. května dopoledne na nádvoří.